Význam placenty a její užití po porodu

Přemýšleli jste někdy o významu placenty pro vaše miminko? Co to vůbec placenta je a jakou plní funkci?

Takto vypadá placenta jako strom. Když ji obrátíte, vypadá jako kořeny.

O placentě

Placenta vzniká ze stejného základu jako embryo, z vajíčka a spermie, a vyvíjí se zároveň s dítětem. Dítě je s placentou spojeno pupeční šňůrou až do samého konce jeho pobytu v bříšku a spolu se i narodí. Jsou prostě spjati od začátku stvoření. 

Placenta funguje jako filtr a zároveň dodává dítěti potřebnou výživu a kyslík. Je tvořena z asi 50% mateřské krve a 17% krve plodu. Plně vyvinutá je kolem 4-5 měsíce, kdy váží asi 500g. 

Na ultrazvuku je slyšet pulzace srdíčka miminka, ale taktéž placenty. Pupečník je pro dítě v bříšku mimo jiné jedna z mála „hraček“, se kterými si může hrát.

Symbolicky jsou placenta a miminko někdo jako brácha a ségra, nejlepší kamarádi, dvojčata nebo se dokonce považuje podle Havajské tradice jako část miminka…

Význam placenty v některých kulturách 

Placenta má pro mnoho národů velký spirituální a symbolický význam.

Například kmen Hmong v Laosu věří, že placenta je pro člověka prvním a posledním „oděvem“, se kterým se rodí a do kterého se oblékají i po své smrti. Také název pro placentu je odvozen od slova „plášť“. Když zemře člen kmene Hmong, jeho nebo její duše musí jít zpátky tam, kde je zakopán „plášť“ a obléct si ho. Teprve až je duše oděna ve svém oděvu, ve kterém se narodila, může pokračovat ve své cestě na místo „za oblohou“, aby se spojila se svými předky. Jednoho dne se znovuzrodí, aby se stala duší nového dítěte. Pokud duše nemůže najít svůj „plášť“, je odsouzena k věčnému hledání a putování v divočině, nahá a osamělá. Nádherný příběh neštěstí a vykoupení.

Te Kaha, který vypráví v Duši K o maorské tradici říká toto: „My nazýváme placentu „Fenua“. Je to stejný název, jaký máme pro Matku Zemi. Fenua je velmi velmi důležitá. Když se u nás narodí dítě, Fenua, placenta, se poté co vyjde, pohřbí na velmi speciálním místě. Vím, že dnes se hodně mluví o pojídání placenty, protože je velmi výživově hodnotná, ale protože mí lidé velmi dobře chápali, jak je lidská krev posvátná, nikdy to nebylo praktikováno mezi lidmi, kteří nešli do temnoty. Protože placenta měla sílu. V naší škole, kde se učíme posvátným uměním. Lidé, kteří ji úspěšně neukončili, odešli do temnoty a dělali věci, které nebyly dobré. Jíst placentu znamenalo úplně něco jiného, než co to znamená dnes. Proto z těchto a jiných důvodů byla placenta velmi pečlivě ošetřena a pochována na speciálním místě, které znalo jen velmi málo lidí. Buďto byla pohřbena pod velmi významným stromem nebo byl nad ní zasazen strom. Ten strom se stal strážcem pro osobu, které placenta patřila. Protože atsua (duch) lesa byla jedna z nejsilnějších a nejmoudřejších sil. Jeho dítě (strom) bylo byl strážcem toho člověka. Když naši lidé porodili, uložili placentu do speciální nádoby a odvezli si ji domů. Jen velmi specifické krevní linie praktikovaly lotosový porod – kdy jsou placenta dítě spojeny pupečníkem, dokud se přirozeně neoddělí. Ale to je velmi výjimečné. Většinou byla přestřižena a pohřbena. Placenta-Fenua.“

V některých kulturách se má za to, že jakákoliv škoda způsobená placentě, způsobí podobné zranění nebo smůlu v životě majitele placenty.

Význam placenty ve „vyspělé“ civilizaci

Jak to probíhá v západním světě nejspíš víme. Kdysi se placenta využívala při výrobě kosmetiky nebo jako hnojivo pro růže, kvůli množství výživných a cenných látek, ale kvůli AIDS se od kosmetického zpracování ustoupilo. Dnes je považována za kus nepotřebného masa, který se prostě vyhodí do popelnice nebo se zlikviduje jiným způsobem podle zákona o biologickém odpadu. Chováme se k ní s neúctou a bez respektu, stejně jako k ženám, k porodům, Matce Zemi – prostě k životu.

V západní civilizaci je mezi „alternativními matkami“ populární také pojídání placenty a její zpracování do koktejlů, kapslí, tinktur a podobně. Na možnosti využití se můžete podívat tady http://www.zpracovaniplacenty.cz/zpracovani-placenty-c1gpj

Je pravda, že pozřením své placenty, jak to dělají mimochodem např. kočky nebo jiná zvířata, se ohromně rychle zotavíte po porodu a dodáte tělu potřebnou energii k regeneraci orgánů. Dodáte tělu hormony a výživu pro celé tělo a tudíž i pro miminko, které bude sát mléko z vašich prsů. Pro ty, kteří si vůbec dokáží představit, že by svou placentu pozřeli, to může znít jako ideální kompromis mezi západním světem a tradičních kultur spjatých s přírodou.

Kapsle vyrobené z placenty

Po tom, co jsme si teď řekli o placentě, se ale nabízí otázka, jestli není snědení placenty příliš sobecké a neetické? Na to, ať si odpoví každý sám.

Můžete taky diskutovat pod článkem. Pokud se vám článek líbil, sdílejte.

Autorka: Eliška J.