Jak komunikovat s nenarozeným dítětem?

Předtím, než se miminka narodí, spí, učí se dýchat, polykat nebo dokonce cucat si prst – jinými slovy, chovají se jako miminka. Během stráveného času v děloze dostávají mnoho typů stimulací z okolního světa, včetně chutí, zvuků nebo mohou dokonce vidět světla. Toto jsou všechno formy komunikace, ať už úmyslné nebo neúmyslné, zprostředkovány rodiči. Vědomá komunikace s nenarozeným dítětem vám může pomoci spojit se s dítětem (bonding) ještě před narozením.

Varianta 1

Mluv se svým dítětem prostřednictvím nahlas čtených knih nebo k němu promlouvej. Podle časopisu „Pregnancy Magazine“, pokud se sluch tvého dítěte vyvíjí normálně, může slyšet zvuky z okolního světa už v 18. týdnu. Miminko nejspíš rozezná po narození tvůj hlas, protože ho slýchával po několik měsíců v bříšku.

Varianta 1

Hraj s nenarozeným dítětem hry jako zábavný a bezstarostný způsob komunikace. Poklepávej si na břicho a čekej, jestli vám miminko odpoví „zpětným úderem“. Dr. Renee Van de Carr, porodník v důchodu sídlící v Kalifornii, vysvětluje, že nenarozené děti se mohou naučit odpovídat na různé druhy stimulací, včetně doteku.

Varianta 2

Pouštěj vám na konci dne pomalou, klidnou hudbu, abys miminku sdělila, že jsi připravená si odpočinout. Dr. Sears na svých stránkách vysvětluje, jak děti reagují na klasickou nebo jinou jemnou hudbu zpomalením svých pohybů. Na druhé straně miminka, která jsou vystavena heavy metalu nebo hlasité hudbě mohou kopat silněji a častěji.

Varianta 3

Uvolni se a vyzařuj mír a klid. Stresové hormony se více vyplavují, když jsi nervózní a to může ovlivňovat tvé miminko. Když se zabýváš svou oblíbenou činností nebo jinou aktivitou, kterou máš ráda, pomůže ti to zprostředkovat dítěti pozitivní emoce.

Varianta 4

V maorské tradici připravují dítě na porod například tak, že jim před narozením otec zpívá a přitom masíruje ženě chodidla. Tak vyvolá v ženě příjemné pocity, které se přenesou na dítě a které budou zároveň spojeny se zpěvem. Když pak žena rodí, otec je při porodu a zpívá stejnou píseň jako při masáži a v dítěti i matce to podnítí pocity blaha a antistresové hormony, které se vyplavovaly při masáži. Dítě nebude při průchodu porodními cestami v takovém stresu.

Varianta 5

Vymysli si svůj vlastní a jedinečný způsob komunikace s tvým miminkem…

Všechno vědění je v tobě, matko!

 

Autorka: Eliška J.

Zdroj: http://www.livestrong.com/article/222948-how-to-communicate-with-an-unborn-baby/